رویدادها

بخش هایی از پیام کمیته مرکزی حزب تودة ایران به مناسبت ۸۰ مین سالگرد بنیانگذاری حزب کمونیست عراق

برای حزب کمونیست عراق در مبارزه‌اش در راه برقراری یک عراق دموکراتیک، صلح‌آمیز، فدرال، متحد و استقلال آرزوی موفقیت داریم.

ادامه مطلب

بزرگداشتِ روزِ جهانی زن

 

تشکیلات دموکراتیک زنان ایران، با حمایت از کارزارِ بین‌المللی برای آزادیِ بهاره هدایت، آزادیِ همه زندانیان سیاسی زن را خواستار است!

ادامه مطلب

«همبستگی با زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران» و «نشستِ هم‌اندیشی هواداران حزب تودۀ ایران در اتریش»

در آستانۀ نوروز و در همبستگی با زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران و به منظور تلاش برای آزادی بدون قید و شرط آنان، هواداران حزب تودۀ ایران در اتریش در زمان و مکان زیر اقدام به برپایی میز اطلاعات و گردآوری امضاء می کنند.

Neshast_Austria

بدرود رفیق دکتر خاکپور

رفیق دکتر علیرضا خاکپور، مبارز پرشور توده ای در روز ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ (۴ فوریه ۲۰۱۴) در شهر گراتس (اتریش) پس از نبردی نابرابر با یک بیماری سخت و طولانی زندگی را بدرود گفت. او چند هفته پیش از رسیدن به هفتاد سالگی اش از میان ما رفت.

ادامه مطلب

منصور کوشان، شاعر و نویسنده ایرانی درگذشت

منصور کوشان، شاعر، نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار ایرانی، صبج روز یکشنبه، در سن ۶۵ سالگی در بیمارستانی در شهر استاوانگر نروژ درگذشت.

ادامه مطلب

بهمن فرزانه مترجم و نویسنده درگذشت

این مترجم در کنار نگارش آثاری داستانی همچون «چرکنویس» کتاب‌هایی را از گابریل گارسیا مارکز، آلبا دسس پدس، گراتزیا کوزیما دلدا، لوئیچی پیراندلو، آنا کریستی،  و… به فارسی برگردانده ‌است.

ادامه مطلب

از دفن دکتر میناچی در حسینیه ارشاد ممانعت به عمل آمد

ناصر میناچی حقوقدان و از جمله تهیه کنندگان پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی در اوایل انقلاب بود که در این پیش نویس نامی از ولایت فقیه نبود.

ادامه مطلب

گرامی داشت خاطره رزا لوکزامبورگ و کارل لیبکِنشت

در ۹۵ امین سالروز قتل دو تن از رهبران حزب کمونیست آلمان، رزا لوکزامبورک و کارل لیبکنشت که در ۱۵ ژانویه ۱۹۱۹ بدست فاشیسم حاکم وقت کشته شدند، کمونیست ها، سوسیالیست ها، ضد فاشیست ها و طرفداران صلح و آزادی در برلین، طبق سنت هر ساله، در دومین یکشنبه سال نو میلادی، دوازدهم ژانویه به تظاهرات پراختند…

ادامه مطلب

مراسم هفتاد و دومین سالگرد بنیانگذاری حزب توده ایران در شهر تورنتو – کانادا

مراسم هفتاد و دومین سالگرد بنیانگذاری حزب توده ایران در روز یکشنبه ۳۰ نوامبر در سالن ”تشکیلات یونانی – کانادائیهای دمکرات“ در شهر «تورنتو» در کانادا، با حضور گروهی از اعضاء و هواداران حزب توده ایران برگزار شد.

ادامه مطلب

حزب توده ایران در: کنفرانس مارکسیسمِ قرن بیست‌و‌یکم [۱۱ تا ۱۲آبان ماه، لندن-انگلستان]

کتابخانة یادبودِ مارکس، و سالن‌های گردهمائی‌ها در مجاورت آن،  در لندنِ، میزبان کنفرانس سالانه مارکسیسمِ قرن بیست‌ویکم بود. این کنفرانس که با تدارک و برنامه‌ریزیِ حزب کمونیست انگلستان سازمان داده می‌شود، هر ساله با دعوت از چهره‌های برجسته و مطرح جنبش کارگری و سندیکائی، رهبران سیاسی چپ و رادیکال انگلستان، ونیز اعضایی از حزب‌های کمونیست جهان به‌شرکت و سخنرانی در آن، به صحنه بحث‌های جدی‌ای در زمینة مسئله‌های اقتصادی، محیط‌زیستی، ایدئولوژیک، و سیاسی تبدیل می‌شود.

ادامه مطلب

پانزدهمین سالگرد قتل محمد مختاری و محمدجعفرپوینده

«نزدیک شو، اگر چه حضورت ممنوع است»
یاران! همراهان! مردم آزادی­خواه!
ارزش بارها پاسخ­گویی و روشنگری را دارد که چرا محمد­جعفر پوینده و محمد مختاری، دو عضو مؤثر کانون نویسندگان ایران را در اقدامی سازمان­یافته کشتند. پاسخ روشن است: خفه کردن صدای آزادی­خواهانی که می­کوشیدند با گسترش آزادی بیان بستری فراهم آورند که همگان، و از آن میان مخالفان خودکامگی، خفقان،فساد و بهره­کشی، بتوانند خواسته­های خود را فریاد بزنند و برای تحقق آن­ها مبارزه کنند…

ادامه مطلب

مراسم بزرگداشت داریوش و پروانه فروهر، یکم آذرماه

در بزرگداشت داریوش و پروانه فروهر در پانزدهمین سالگرد به خون خفتنشان ما را تنها نگذارید.

ادامه مطلب

جشنِ سالگردِ انقلاب سوسیالیستیِ اکتبر، در استکهلم

حزب‌های کارگری و کمونیستی، روز شنبه ۱۸ آبان‌ماه(۹ نوامبر)، در استکهلم، نودوششمین سالروزِ انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر را جشن گرفتند. این روز زیر عنوان: ”یادبود و تعهد“، از سوی واحد سوئدِ حزب تودة ایران و حزب‌های برادر از: آمریکای لاتین، آسیا، و سوئد، برگزار گردید. حضورِ سفیر کشور اکوادور با هیئت همراهش، به شکوه جشن بسی افزوده بود.

ادامه مطلب

یادمان ۲۵ سالگی اعدام زندانیان سیاسی در تهران

یادمان اعدام شش عضو خانواده ی بهکیش و زندانیان سیاسی ای که در تابستان سال ۶۷ اعدام شدند، با تاخیر ناخواسته چند ماهه، در منزل مادر بهکیش روز پنج شنبه ۱۶ آبان برگزار شد …

ادامه مطلب

بزرگداشت هفتادودو سال پیکار حماسی حزب توده ایران دراتریش

جشن بنیادگذاری حزب همواره حتی درسالهای پس از یورش به حزب نیز هر ساله  در وین برگزار می شد، اما امسال برای سومین سال متوالی بنیادگذاری حزب به شکل باز و گسترده در اتریش جشن گرفته شد و استقبالی که از آن به عمل آمد بار دیگر نشان داد که حزب توده ها، سیامک ها، علی امیدها، روزبه ها، فاطمه مدرسی ها، هاتفی ها و باقرزاده ها، را می توان غیرعلنی و سرکوب کرد، اما اندیشه ها و آرمان های این حزب را نمی توان به بند کشید.
ادامه مطلب

برگزاریِ مراسم جشن، به‌مناسبتِ سالگرد پایه‌گذاریِ حزب توده ایران، در شهر گوتنبرگ- سوئد

روز ١١ اکتبر، بزرگداشت هفتادو دومین سال تاسیس حزب توده ایران در شهر گوتنبرگ سوئد برگزار شد. سالن جشن با شعارها و عکس‌هاى رفقاى جانباخته تزیین شده بود.

ادامه مطلب

غرفۀ ”نامۀ مردم“ در جشن بزرگ ”ندای مردم“ در اتریش

امسال نیز غرفۀ حزب تودۀ ایران در این دو روز، در شهر وین به مکانی صمیمی برای بحث و گفتگوی میهن دوستان ایرانی با دیدگاه ها و گرایش های گوناگون سیاسی و همچنین بازدید کنندگان چپ و پیشرو از دیگرکشورها بدل شده بود.

ادامه مطلب

غرفة حزب توده ایران در فستیوال «آوانته»-پرتغال

صحنة کارزار جهانی برای لغوِ تحریم‌های اقتصادی، و همبستگی با مبارزه برای صلح، دموکراسی، و عدالت اجتماعی

ادامه مطلب